ВАС ВІТАЄ
КАФЕДРА ІНФОРМАЦІЙНОЇ, БІБЛІОТЕЧНОЇ, АРХІВНОЇ СПРАВИ ТА СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ І ГУМАНІТАРНИХ ДИСЦИПЛІН!
«Інформація – головна валюта демократії»
Ралф Нейдер
Кафедра інформаційної, бібліотечної, архівної справи та соціально-політичних і гуманітарних дисциплін входить до складу юридичного факультету та забезпечує підготовку фахівців за спеціальністю 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». Фахівці з інформаційної, бібліотечної та архівної справи в змозі заповнити відчутну прогалину у сфері документознавчо-інформаційних кадрів у інфраструктурі нашої держави, що відкриває один з резервів для подальшого вдосконалення і розвитку нових економічних відносин та поліпшення рівня соціального управління. З моменту заснування кафедри у вересні 2001 р. державні дипломи отримало 1,5 тисячі фахівців.
Процес навчання на кафедрі базується на компетентнісному підході і поділяє філософію визначення вимог до фахівця, закладену в основу Болонського процесу та в міжнародному Проекті Європейської Комісії «Гармонізація освітніх структур в Європі» (Tuning Educational Structuresin Europe, TUNING). Навчання організовано за освітньо-кваліфікаційними рівнями: Бакалавр та Магістр і такими спеціалізаціями:
«Інформаційна, бібліотечна та архівна справа»
«Юридичне документознавство»
Бути фахівцем
з інформаційної, бібліотечної та архівної справи:
- це різнопланова спеціальність, яка дає можливість випускникові працювати як у виробничій так і в соціокультурній сфері: державних установах, органах місцевого самоврядування, приватних структурах, бібліотеках, архівах, консалтингових агенціях, підрозділах науково-технічної інформації;
- це можливість відігравати незмінно важливу роль у будь-якій сфері людської діяльності, оскільки нині у світі силу має той, хто володіє інформацією, яка сьогодні є найціннішою валютою;
- це спосіб творчої реалізації та самовдосконалення. Недарма ж існує інформаційна зброя, яка сильніше ніж зброя масового ураження чинить психологічний вплив на величезну кількість людей, на ціле суспільство, на думки кожного з нас.
Це можливість опанувати спеціальні фахові предметні компетентності:
- Здатність здійснювати відбір, аналіз, оцінку, систематизацію, моніторинг, організацію, зберігання, розповсюдження та надання в користування інформації та знань у будь-яких форматах.
- Здатність використовувати методи систематизації, пошуку, збереження, класифікації інформації для різних типів контенту та носіїв.
- Здатність використовувати сучасні прикладні комп’ютерні технології, програмне забезпечення, мережеві та мобільні технології для вирішення професійних завдань.
- Здатність аналізувати закономірності розвитку, документно-інформаційних потоків та масивів, як штучно створеної підсистеми соціальних комунікацій.
- Здатність створювати чітку, стислу та точну управлінську документацію відповідно до чинних стандартів.
- Здатність підтримувати ділову комунікацію з усіма суб’єктами інформаційного ринку, користувачами, партнерами, органами влади та управління, засобами масової інформації.
- Здатність впроваджувати інноваційні технології виробництва інформаційних продуктів і послуг, підвищення якості інформаційного обслуговування користувачів інформаційних, бібліотечних та архівних установ.
- Здатність проектувати та створювати документно-інформаційні ресурси, продукти та послуги.
- Здатність використовувати PR та інші прикладні соціокомунікаційні технології в умовах сучасної інформаційно-технологічної інфраструктури.
- Здатність адмініструвати соціальні мережі, електронні бібліотеки та архіви.
- Здатність використовувати автоматизовані інформаційно-пошукові системи, організовувати електронні бібліотеки та архіви.
- Здатність створювати, наповнювати та забезпечувати функціонування веб-сайтів та веб-спільнот у мережі Інтернет.
- Здатність опановувати і використовувати технології електронного урядування та електронного документообігу.
- Здатність до подальшого навчання з високим рівнем автономності, постійного підвищення рівня інформаційної культури.
- Здатність опановувати та застосовувати технології системного аналізу інформаційної діяльності.
Можливість:
- Знати і розуміти наукові засади організації, модернізації та впровадження новітніх технологій в інформаційній, бібліотечній та архівній діяльності.
- Впроваджувати та використовувати комунікаційні технології у соціальних системах, мультимедійне забезпечення інформаційної діяльності, технології веб-дизайну та веб-маркетингу.
- Керувати документаційними процесами діяльності установ, користуватися засобами електронного документообігу, організовувати референтну та офісну діяльність.
- Застосовувати у професійній діяльності технології інформаційного менеджменту, створення і підтримки функціонування електронних бібліотек та архівів, методологію вивчення та задоволення культурних та інформаційних потреб користувачів.
- Узагальнювати, аналізувати і синтезувати інформацію в діяльності, пов’язаній із її пошуком, накопиченням, зберіганням та використанням.
- Знати, розуміти та застосовувати в практичній діяльності законодавчі та галузеві нормативні документи.
- Забезпечувати ефективність функціонування документно-комунікаційних систем.
- Використовувати знання технічних характеристик, конструкційних особливостей, призначення і правил експлуатації комп’ютерної техніки та офісного обладнання для вирішення технічних завдань спеціальності.
- Оцінювати можливості застосування новітніх інформаційно-комп’ютерних та комунікаційних технологій для вдосконалення практик виробництва інформаційних продуктів і послуг.
- Кваліфіковано використовувати типове комп’ютерне та офісне обладнання.
- Здійснювати пошук інформації в різних джерелах для розв’язання професійних завдань.
- Застосовувати сучасні методики і технології автоматизованого опрацювання інформації, формування та використання електронних інформаційних ресурсів та сервісів.
- Оцінювати результати діяльності та відстоювати прийняті рішення.
- Вільно спілкуватися з професійних питань, включаючи усну, письмову та електронну комунікацію українською мовою та однією з іноземних мов.
- Використовувати різноманітні комунікативні технології для ефективного спілкування на професійному, науковому та соціальному рівнях на засадах толерантності, діалогу і співробітництва.
- Приймати обґрунтовані управлінські та технологічні рішення.
- Бути відповідальним, забезпечувати ефективну співпрацю в команді.
- Навчатися з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань.
- Дотримуватися і реалізовувати основні засади охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Основною метою діяльності кафедри є:
- навчити майбутніх фахівців здобувати необхідну інформацію, обробляти, зберігати та використовувати її для досягнення мети;
- надати уміння використовувати культурно-інформаційний потенціал соціокультурних інститутів, знання з фаху, застосовувати навички організації виробництва та використання інформаційних ресурсів, продуктів та послуг.
Згідно набутих навичок випускники зі спеціальності 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа можуть обіймати посади:
2431 – професіонали в галузі архівної справи, зберігання музейних та бібліотечних фондів;
2432 – професіонали в сфері бібліотечної спрви та кіно програм;
2433 – професіонали в галузі інформації та інформаційного аналізу;
3434.1 – помічники керівників підприємств, установ та організацій;
3436.1 – референт;
4141 – архіваріус.
За міжнародним класифікатором професійні назви робіт International Standart of Classification of Occupations 2008 (ISCO-08):
262 – Librarians, archivists and curators (бібліотекари, архіваріуси та куратори);
2621 – Archivists and curators (архіваріуси та куратори);
2622 – Librarians and related information professionals (бібліотекари та фахівці з суміжних інформаційних професій);
33 – Business and administration associate professionals (професіонал у сфері бізнесу та адміністрування);
334 – Administrative and specialized secretaries ( адміністративний та спеціальний секретар);
3341 – Office Supervisors (керівники офісів);
3433 – Gallery, museum and library technicians (техніки галерей, музеїв і бібліотек).
Кафедра забезпечує викладання соціально-політичних і гуманітарних дисциплін:
- Історія України
- Філософія
- Основи філософських знань
- Соціологія
- Політологія
- Громадянська освіта
- Історія української державності та світової культури
- Історія української та зарубіжної культури
- Культурологія
- Світова література
- Педагогіка та методика викладання у вищій школі
- Педагогічна практика
- Сучасні методи викладання у вищій школі
- Соціальна відповідальність
- Інституціональне забезпечення публічної влади
- Фахова іноземна мова
- Ділова іноземна мова
- Ділова українська мова
- Документна лінгвістика
- Українська мова
- Українська література
З 2018 року кафедра одна з перших в Україні розпочала підготовку докторів філософії зі спеціальності 052 – політологія. Наукове керівництво аспірантами здійснюють відомі фахівці – доктори наук, професори Тимошенко О.І., Ягодзінський С.М., Оніщенко І.Г., Мироненко П.В., Смолянюк В.Ф., Корнієвський О.А.
Науково-педагогічний склад кафедри